Simplify3D – Farklı yoğunlukta 3D Printer Baskısı

Source: http://www.berhayat.com/2017/01/07/simplify3d-ile-objenin-farkli-yerlerini-farkli-cozunurluk-ve-doluluk-ile-basma-yontemi/

 

Çok çeşitli obejeler basıyoruz. Bu objelerin belirli yerlerinde daha güçlü bir yapıya ihtiyaç duyarken farklı yerlerinde dış yüzeyin pürüzsüz olmasını isteyebiliyoruz. Bu yazıda Simplify3d uygulamasının bu özelliğinin nasıl kullanıldığını anlatacağım.

Aşağıdaki objeyi basacağız. Fakat farklı yerlerinde farklı ayarlara ihtiyacımız var.

Objenin alt kısmında yuvarlatılmış kısımların 0.05 çözünürlükte ve %10 dolulukta basılmasını arzu ediyoruz. Yuvarlak hatlar düşük çözünürlüklerde yüzeyde kalitesiz bir görünüme sebep olabiliyor.

Bu işlem için önce aşağıdaki resimde okla gösterilen ikona tıklıyoruz.

Resimde de gördüğünüz gibi Z ekseninde topu hareket ettirerek bölmek istediğimiz yerin yüksekliğini belirliyoruz. 4,55mm kadar bastıktan sonra farklı bir çözünürlük ile devam etmesini istiyoruz bu örnekte.

Bunun için Process adı verilen adımlar eklememiz gerekiyor. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere sol tarafta Processes bölümündeki add yani ekle butonuna tıklıyoruz.

Aşağıda görüdüğünüz üzere açılan ayarlar penceresinde (1)Advanced sekmesinde tıklıyoruz ve (2)Start printing at height kısmına belirlediğimiz yüksekliği giriyoruz. (3)Process Name kısmına dilediğimiz adı veriyoruz. Biz alt kısım olarak adlandırdık.

Daha sonra her zaman ki gibi Alt Kısımda olmasını istediğimiz baskı ayarlarını yapıp OK tıklıyoruz.

Son olarak aşağıda gördüğünüz üzere sol taraftan (1)Process1 yazana çift tıklıyoruz. Bu Process1 zaten varsayılan olarak geliyor biliyorsunuz. Bunu silip yeni bir tane de yaratablirsiniz tabi ama gerek yok zaten açıp modifiye ediyoruz. (2)Üst Kısım olarak adlandırıyoruz. (şart değil ama alışkanlık haline getirirseniz birden fazla process olursa karıştırmazsınız) Bu sefer de (3)Start printing at height kısmına 4.55 yazıyoruz ve yine üst kısım için istediğimiz baskı kalitesini ayarlayıp OK tıklıyoruz.

Baskıya geçmek için (1)Prepare to Print butonuna tıklıyoruz. Bu sefer aşağıdaki gibi bir pencere açılacak (2)Select All tıklıyoruz ve (3)Continous printing: layer by layer seçili olduğundan emin oluyoruz ve OK tıklıyoruz.

Aşağıdaki resimde de görüdğünüz üzere 0 – 4.55mm arasını 0.05 çözünürlük ile 4.55mm sonrasında 0.20 çözünürlük ile devam edecek.

**Basacağınız objeyi X,Y,Z eksenlerinde döndürerek, yeni process katmanları ekleyerek farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 Videoda gördüğünüz üzere 0.05’ten 0.20 çözünürlüğe geçiş nedeniyle ufak bir çizgimsi görüntü oluştu. Ayarlardan Üst Kısım baskı başlangıç yüksekliğini 4.55 yerine 4.50 olarak değiştirerek deneyeceğim. Sizde bu şekilde ayarlar ile ufak oynamalar yaparak sonuçları bu yazıya yorum olarak paylaşabilirsiniz.